Marți, 2 martie, ora 18, la Sala Clio din Arad, a avut loc vernisajul Colecției Foto Club Arad 2021 organizat de Asociația Foto Club Arad în parteneriat cu Complexul Muzeal Arad cu patronajele Asociației Artiștilor Fotografi din România nr. 005/2021 și Asociația Euro Foto Art nr. 2021/005.

Mulțumesc Complexului Muzeal Arad pentru găzduirea expoziției și domnilor Eugen Negrea, Președintele  Asociației Artiștilor Fotografi din România, respectiv Toth Ștefan Președintele Asociației Euro Foto Art pentru patronajele oferite acestui salon !

La Sala Clio din Arad vor fi prezentate 60 de imagini realizate de către o parte dintre colegii noștri de club. Cei 12 autori sunt: Boran Octavian Mircea, Buță Marius, Creștin Călin, Decean Ioan, Despotov Danijela, Filip Ovidiu, Iolu Octavian, Niță Brighita, Rotaru Filip, Scrob George, Șerban Tunde, Szentes Monica.

Temele și subiectele surprinse în imagini și oferite la început de primăvară de către membri Foto Club Arad sunt diverse: portret, reportaj, peisaj, eseu, etc. Fotografiile expuse au fost alese de către Comisia Artistică a clubului nostru.

Afișul a fost realizat de colega noastră Monica Szentes.

O precizare foarte importantă care trebuie făcută: din cauza pandemiei la vernisaj pot fi prezenți un număr maxim de 12 persoane… Totuși expoziția poate fi vizitată ulterior timp de două săptămâni până pe 14 martie.

Deși nu ne convine această situație am hotărât să organizăm totuși acest salon.     

Sperăm ca în acest an să reluăm colaborările noastre cu colegi din țară și străinătate, să prezentăm această colecție și în alte locuri, dar și să găzduim expoziții valoroase în orașul nostru.

Felicitări tuturor expozanților!