Asociația Foto Club Arad și Complexul Muzeal Arad are plăcerea și onoarea să vă invite la vernisajul expoziției de artă fotografică cu titlul:

 

„Fotografii” / „Képeink”

 


        Deschiderea salonului va avea loc miercuri, 3 august 2022, ora 18, la Sala Clio a Complexului Muzeal Județean. Fotografiile vor putea fi admirate până pe data de 14 august.

           În colecția de anul acesta a Atelierului Foto Márvány din Békéscsaba, Ungaria sunt prezentate 30 de fotografii de la 30 de autori. Doi membrii noi sunt la prima lor expoziție: Dobos Hanna Lili și Kesztyüs Máté. Tema este una liberă, fotografiile reflectând viziunea fiecăruia astfel încât colecția finală este una diversificată: portrete, scene de viață, peisaje…

          Autorii imaginilor sunt: Ancsin László, Ardó László, Barabás Ferenc, Biros Erika, Boldog Zsuzsanna, Bontovics Ilona, Buchan Andrásné, Dobos Hanna, Dr. Blahut Károly, Dunai Katalin, Gazsóné Virág Éva, Gulyás Gábor, Horváth Szabolcs, Jármi József, Katona Péter, Kenéz Éva, Kesztyüs András, Kesztyüs Máté, Kiss Imre, Kókai Beatrix, Kovács András, Kucsara Tibor, Martos Katalin, Mazán Erzsébet, Monostoriné Hrabovszky Éva E-MAFOSZ, Pauló Andrea, Puskás Tamás, Simon Ferenc, Salétros Mária, Virág Mihály E-MAFOSZ.

            Membrii Asociației Foto Club Arad colaborează cu prietenii noștri din Békéscsaba încă din anul 2005 atunci când ei ne-au vizitat pentru prima dată. De atunci am avut diverse activități împreună: schimburi de expoziții, ateliere și tabere foto în diverse locuri deosebite din România sau Ungaria, conferințe pe teme fotografice, participări la saloane sau evenimente comune, dar și multe altele. S-au legat multe adevărate prietenii între noi și fiecare a oferit celuilalt din experiența sau … ideile personale în domeniul artei fotografice.

            La vernisajul expoziției va fi prezent dl. Katona Péter însoțit de colegi de la clubul din Ungaria. Vom vizita împreună orașul nostru înainte de deschiderea expoziției.

            Afișul a fost realizat de colega noastră Monica Szentes după o imagine a lui Barabás Ferenc. În atașament aveți afișul și prezentarea clubului din Ungaria.

            În luna septembrie Asociația Foto Club Arad își va prezenta propria colecție de fotografii la Békéscsaba. Voi reveni cu detalii în preajma evenimentului.  

 


            Vă așteptăm!

 


Mircea O. Boran

Președinte

Asociația Foto Club Arad

Fondat 1968

www.fotoclubarad.ro

tf. 0744863266