Asociația Foto Club Arad și Complexul Muzeal Arad au plăcerea și onoarea să vă invite la vernisajul expoziției de artă fotografică a membrilor Atelierului Foto Márvány din Békéscsaba, Ungaria.

         Deschiderea salonului va avea loc miercuri, 12 iulie 2023, ora 18, la Sala Clio a Complexului Muzeal Județean. Fotografiile vor putea fi admirate până pe data de 23 iulie.

          În colecția din acest an Atelierul Foto Márvány din Békéscsaba prezintă 33 de fotografii de la 33 de autori.

           Tema este una liberă, fotografiile reflectând viziunea fiecăruia astfel încât colecția este una diversificată: portrete, reportaje, peisaje, natură, eseuri, abstract…

Prietenii care expun lucrări sunt: Ancsin Zoltán, Ardó_László, Barabás Ferenc, Biros Erika, Boldog Zsuzsanna, Bontovics Ilona, Buchan Andrásné, Dr. Blahut Károly, Dunai Katalin, Gazsóné Virág Éva, Dér Márta Gyulai, Gulyás Gábor, Horváth_Szabolcs, Jármi_József, Katona Péter, Kenéz Éva, Kesztyüs András, Kesztyüs Máté, Kókai Beatrix, Kucsara Tibor, Maczik Eleonóra, Martos Katalin, Mazán Erzsébet, Milyó Pál, Monostoriné H. Éva, Méhes Miklós, Pauló Andrea, Puskás Tamás, Salétros Mária, Simon Ferenc, Sin Árpád, Szántó József, Virág Mihály.

            Membrii Asociației Foto Club Arad colaborează cu prietenii noștri fotografi din Békéscsaba încă din anul 2005. De atunci am avut diverse activități împreună: schimburi de expoziții, ateliere și tabere foto în diverse locuri din România sau Ungaria, conferințe pe teme fotografice, participări la saloane sau evenimente comune, dar și multe altele. Vom continua și în viitor să colaborăm, să ne întâlnim, să învățăm și să redescoperim împreună o parte dintre … tainele fotografiei.  

            La vernisajul expoziției vor fi prezenți câțiva colegi de la clubul din Ungaria. Înainte de deschiderea expoziției vom vizita orașul nostru și împrejurimile.

            Afișul a fost realizat de colega noastră Monica Szentes după o imagine a lui Horváth Szabolcs.

            În luna septembrie Asociația Foto Club Arad își va prezenta propria colecție de fotografii la Békéscsaba.

            Vă așteptăm!

Mircea O. Boran E.AAFR

Președinte

Asociația Foto Club Arad

Fondat 1968

www.fotoclubarad.ro

tf. 0744863266