Asociaţia Foto Club Arad vă invită vineri, 27 iulie 2018, ora 18, la Sala Clio din Arad la vernisajul expoziţiei de fotografie cu titlul: „Lucrările anului trecut” 

În acest an aniversar pentru clubul nostru când împlinim 50 de ani de la înfiinţare ne face plăcere să prezentăm încă un salon de fotografie deosebit al colegilor noştri din Ungaria cu care colaborăm de mulţi ani.

În 1997, câțiva fotografi amatori entuziaști înființează, într-o formă organizată, Atelierul Foto „Márvány”. După înființare, o perioadă de timp se practică fotografiatul în stilul obișnuit al acelor ani: pe film alb negru și color.

  Astăzi membri clubului imortalizează trecerea timpului cu ajutorul tehnicii digitale. În fotografiile lor apar: omul, natura, obiectele înconjurătoare, clădirile, părți componente ale trecutului și prezentului.

Clubul funcţionează în cadrul Casei de Cultură Lencsési din Békécsaba, Ungaria și are în componență 51 de membri .

Unul dintre obiectivele lor principale este organizarea expozițiilor cu prilejuri festive cum ar fi: Ziua Culturii, Ziua Fotografiei și altele.

De asemenea, clubul organizează expoziții internaționale anuale la Arad și Salonta.

În  cadrul acestei  expoziții ei doresc să prezinte, prin 36 de imagini viziunile multilaterale a 36 dintre colegii lor în acest domeniu și calitatea artistică a lucrărilor lor.

Autorii lucrărilor sunt: Ardó László, Barabás Ferenc, Biros Erika, Boldog Zsuzsanna, Bontovics Ilona, Buchan Andrásné, Dér Márta, Dr. Blahut Károly, Dunai Katalin, Gulyás Gábor, Gyubák Éva, Horváth Szabolcs, Jármi József, Katona Péter, Kovács András, Kucsara Tibor, Maczik Eleonóra, Martinné Patkás Erika, Mazán Erzsébet, Méhes Miklós, Milyó Pál, Monostoriné Hrabovszky Éva E-MAFOSZ, Molnár Ildikó, Pauló Andrea, Pete Norbert, Petró Zsolt, Puskás Tamás, Simon Ferenc, Somogyi Zoltán, Szántó József, Szász Róbert, Tejsi András, Tuskáné Papp Erzsébet, Virág Éva, Virág Mihály E-MAFOSZ.

  O delegaţie numeroasă a Atelierul Foto Márvány condusă de Dl. Katona Péter, Președinte, va participa la vernisajul salonului de fotografie. Împreună vom vizita Zoolandul Domnului Gabi Mohaci de lângă Sâmbăteni, Lacul Ghioroc şi oraşul Arad.

Partenerii noştri la acest eveniment sunt: Municipiul Arad, Casa Municipală de Cultură Arad, Complexul Muzeal Arad.

Expoziţia va fi deschisă de Dl. Prof. Ioan Kett Groza.

Afişul a fost realizat de colega noastră Cerasela Ciorba după o fotografie Dr. Blahut Károly. Expoziţia poate fi vizitată până în data de 8 august.

Felicitări membrilor clubului din Békéscsaba !