Asociația Foto Club Arad vă invită să sărbătorim împreună aniversarea a 50 de ani de la înființarea sa. Vă reamintesc că încă din anul 1906 un prim club de fotografie a fost prezent în orașul nostru.
În acești ultimi 50 de ani clubul nostru a fost prezent continuu, fără nici un fel de pauză, implicându-se în toate proiectele majore din viața culturală (și nu numai) a orașului și județului Arad.
Cu această ocazie specială vom vernisa o expoziție de fotografii originale din anii ’70 și ’80 realizate de 50 membri ai clubului nostru: Ardelean Aron, Ardelean Viorel, Badea Matei, Bodo Gavril, Bodo Judita, Botez Mihai, Bribram Pavel, Budiu Gheorghe, Canciu Marcel, Crețu Tunde, Eberlein Nicolae, Frangopol Mihai, Ghionghioșeu Adelin, Godinac Mihai, Janto Adalbert, Jarko Simion, Jireghie Virgiliu, Kelen Ferenc, Kiss Arpad, Komjati Andrei, Kravecz Iosif, Kurucz Matei, Lazin Ștefan, Lehoczki Evika, Lehotsky A., Libuș Andrei, Lipniczky Iosif, Major Csaba, Mateoc Dinu, Muscă Viorel, Nagy Gyuris Irina, Nandor Miklo, Olah Alexandru, Ostafi Adi, Remlein Antoniu, Rotaru Filip, Stoicovici Iosif, Suciu Viorel, Szabo Peter, Szaniszlo Iosif, Szebrak Adalbert, Szekely Petru, Szocs Ioan, Ștefănuț Gheorghe, Truță Ioan, Turcin Nicolae, Varga Iosif, Voicu Petru, Wittenberger Otto, Wittenberger Tiberiu.
Fotografiile din expoziție sunt alese dintre cele păstrate în arhiva noastră.
Unii dintre acești colegi încă mai fac parte din clubul nostru.
Deși este un salon aniversar el este dedicat memoriei lui Szabo Siska Zoltan, colegul nostru de club care ne-a părăsit de curând, dar a rămas în sufletele noastre pentru totdeauna… În amintirea prietenului nostru vom expune și câteva fotografii realizate de el.
Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 14 decembrie 2018, ora 18, la Sala Clio a Complexului Muzeal Arad.
Actualii colegi de club au hotărât să nu expună fotografii printate, dar vor fi proiectate slideshow-uri cu creațiile proprii și o prezentare a Foto Club Arad.
La vernisaj vor fi oferite diplome aniversare colegilor, colaboratorilor, dar și pliante de prezentare a clubului nostru pentru toți cei prezenți.
Afișele, diplomele și pliantul au fost realizate de colega noastră Cerasela Ciorbă.
În atașament aveți afișul și o scurtă prezentare a Asociației Foto Club Arad.

Vă așteptăm!