Vernisajul, oferirea albumului și decernarea premiilor Salonului Internaţional de Fotografie “Ars Fotografica” Ediţia a XVIII-a –  Arad 2018 va avea loc vineri,  16.11.2018, ora 18, la Sala de Expoziții Atrium Mall din Arad (lângă Gara CFR). Albumul va putea fi descărca gratuit de pe site după vernisaj.

   Partenerii Asociației Foto Club Arad (FCA) la acest proiect sunt : Centrul Cultural Judeţean Arad, respectiv Consiliul Judeţean Arad, Asociația Artiștilor Fotografi din România (AAFR) cu Patronajul nr. 022/2018 și Atrium Mall Arad.

   Vă reamintesc faptul că juriul format din: Dl. Jireghie Virgiliu UZP – Arad, România , Dna. Rusu Adela Lia E.FIAP-b  – Oradea şi Dl. Dan N. Buruleanu A.FIAP – Timişoara a acordat următoarele premii:

SECŢIUNEA „LIBER – COLOR” :

 • Premiul I şi Medalia de Aur AAFR –  Marian Plaino, București – Capadocia – Țara cailor frumoși
 • Premiul II şi Medalia de Argint AAFR – Ovi D. Pop, Oradea – Dead or Alive
 • Premiul III şi Medalia de Bronz AAFR – Paul Draga, Arad – Între dealuri
 • Menţiune AAFR –  Bolvári Csilla, Ungaria – Doroti
 • Menţiune AAFR –  Rucsandra Călin, Craiova – Autumn in Blue
 • Mențiune AAFR – Octavian Iolu, Arad– Looking Up

 • Premiul I şi Medalia de Aur FCA – Codruța Georgescu, Cluj Napoca – A Forest Story
 • Premiul II şi Medalia de Argint FCA – Szabo Iosif, Odorheiu Secuiesc – Linii
 • Premiul III şi Medalia de Bronz FCA –  Tadeusz Wijata, Polonia – Foto 2
 • Menţiune FCA – Piotr Kuczyński, Polonia – Stairs
 • Menţiune FCA –  Monostoriné Hrabovszky Éva, Ungaria – Autumn in Martely
 • Mențiune FCA – Silvana Retter, Germania – Mother Earth  

SECŢIUNEA „LIBER – MONOCROM” :

 • Premiul I şi Medalia de Aur AAFR – Bolvári Csilla, Ungaria – Gemini
 • Premiul II şi Medalia de Argint AAFR – Virgilio Bardossi, Italia – Conductor
 • Premiul III şi Medalia de Bronz AAFR – Katona Péter, Ungaria – Veil Forest
 • Menţiune AAFR – Roberto Soares Gomes, Brazilia – The Kiss
 • Menţiune AAFR – Mariusz Nowicki, Polonia – Expectancy
 • Mențiune AAFR – Silvana Retter, Germania – Valley of Life
 • Premiul I şi Medalia de Aur FCA – Grigore Roibu, Deva – Stormy Feast
 • Premiul II şi Medalia de Argint FCA – Michał Małkiewicz, Polonia – Aberration
 • Premiul III şi Medalia de Bronz FCA – Witold Jankowski, Polonia – Kalina & Anna
 • Menţiune FCA – Mihnea Cafadaru, Arad – Tremor
 • Menţiune FCA – Dorel Fădoraș, Vladimirescu – Look at Me
 • Mențiune FCA – Ilija Gajinov, Serbia – Two

   O parte dintre fotografii premiați au anunțat că vor fi prezenți la deschiderea expoziției.

   Doresc să felicit încă o dată pe cei premiaţi, pe cei care au fotografii acceptate, dar şi pe toţi cei care ne-au făcut deosebita onoarea să participe la acest salon aniversar.

   La Salonul Ars Fotografica au participat 98 autori cu 682 de fotografii (349 liber color, 333 liber monocrom) din 12 de localităţi din România ( Râmnicu Vâlcea, Craiova, Târgu Mureş, Odorheiu Secuiesc, Arad, Oradea, Bucureşti, Deva, Vladimirescu, Carei, Cluj-Napoca, Iaşi), dar şi din 19 localităţi din Ungaria (Békéscsaba, Gyula, Orosháza, Baja, Székesfehérvár), Serbia (Novi Sad, Sremska Camenica), Israel – Haifa, Brazilia (Rio de Janeiro, Londrina), Germania – Mannheim, Italia – Pontassieva, Elveția, Polonia (Lodz, Poddebice, Tychy, Piastow, Sieradz, Varșovia) .

   Au fost reprezentate 9 cluburi foto din România şi 7 cluburi din străinătate.

   Au fost acceptate 174 fotografii (99 color, 75 monocrom).

   Trofeul aniversar ”Foto Club Arad – 50 de ani” realizat special de clubul nostru pentru autorul cu cele mai multe acceptări se acordă Silvanei Retter din Mannheim, Germania. Premiile acordate de Foto Club Arad sunt personalizate cu numele câștigătorului.

   Albumul a fost realizat de colega noastră Cerasela Ciorbă după un concept Doru Gomboș.

   Fotografiile pot fi admirate timp de două săptămâni.

Vă așteptăm !